ACER-A315-43-R6UW-SILVER-AMDRYZEN5-5500U,8GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,15.6"IPS,2YRS,W1164,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 5 5500U hexa-core processor (up to 3 MB L2 cache, up to 8MB L3 cache, 2.1 GHz with Precision Boost up to 4.0 GHz) |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.0 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | upgradable to 24GB RAM using SoDIMM RAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | AMDRADEON Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | WiFi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | Non-Backlit Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 40 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 9 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Pure Silver |
| Height | 19.9 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Depth | 250.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Free: Acer Designed BackPack |
| Warranty | |
| Warranty | Two (2) Years Warranty |










![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
![TARGUS TSB883 15.6 SAFIRE BACKPACK [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/02/06d5157ed11daad30b0c09eaa5451c1c-300x300.png)
![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-x14-fe1007QU-SVR-QCSNAPDRAGONXPLUS,16GBR5(OB),512GBSSD,QUALCOMM,14" TOUCH,W11H,H&S,2YRS [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/11/c4d9c55416c615059421ba9358831b9f-300x300.png)
![ASUS-V3607V-HRP206WS-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/431da4d32ee1241f5ecafe6ce2ecf1dc-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.