ACER-A515-57-52Y8-GOLD-INTELCOREI5-1235U,8GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,15.6"IPS,W1164,3YRS,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core™ i5-1235U processor (12 MB Smart Cache, 1.3 GHz Performance-core with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.4 GHz), supporting hybrid core architecture with Performance-core and Efficient-core |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.4 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB SoDIMM 3200Mhz DDR4 (1 extra slot, upgradable to 32GB) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® Iris® Xe Graphics, supporting OpenGL® 4.5, OpenCLTM 2.2, Microsoft® DirectX® 12 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Supports Bluetooth®️ 5.1 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 48 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 7.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Safari Gold |
| Height | 17.9 mm |
| Width | 362.9 mm |
| Depth | 237.8 mm |
| Weight (Approximate) | 1.76 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years Local Warranty |










![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY409WS-BLK-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/401991baf7e0c9224bc44b926082c1da-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
![ASUS-FX607V-URL009W-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX40506GBR6,16"WUXGA,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/1810ae9fcc566e160e8b9232902d798a-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.