ACER-A315-43-R91H-BLACK-AMDRYZEN5-5500U,8GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,15.6"IPS,2YRS,W1164,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 5 5500U hexa-core processor (up to 3 MB L2 cache, up to 8MB L3 cache, 2.1 GHz with Precision Boost up to 4.0 GHz) |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.0 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | upgradable to 24GB RAM using SoDIMM RAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | WiFi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | Non-Backlit Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 40 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 9 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Charcoal Black |
| Height | 19.9 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Depth | 250.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | Two (2) Years Warranty |










![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![ASUS-FX607V-URL009W-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX40506GBR6,16"WUXGA,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/1810ae9fcc566e160e8b9232902d798a-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK5-AIPC-16-AF1023TU-BLUE-INTELU7-255U,16GBR5,512GBSSD,16"2KTOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/60eccc999fe995cd1ed84c34a7abec88-300x300.png)
![HP-15-FD1231TU-BLUE-INTELCOREU5-125H,16GBR5(2*8),512GBSSD,15.6"FHD,INTELARC,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/71beea510e6235529918120f603fc67e-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.