ACER-N50-650-E3GSM-INTELCOREI5-13400F,8GBR4,512GBSSD,W1164,RTX40608GBR6,3YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core i5-13400F processor (20M Cache, up to 4.60 GHz) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Intel® B760 Chipset |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | upgradable to 16GB x 2 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB SSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA®GeForce RTX 4060 with 8GB GDDR6(supporting: HDMI®,3x Display Port) |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax/ac/a/b/g/n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.0 |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | Acer Wireless Keyboard and mouse |
| Physical Characteristics | |
| Height | 392 (H) mm |
| Width | 175 (W) mm |
| Depth | 386 (D) mm |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Acer Wireless Keyboard and Mouse |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Local Onsite Warranty |








![HP-OMNISTUDIO-24-CV005D-AMDRYZEN5-40,16GBR5,512GSSD,AMDRADEON,23.8"FHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/b2194339fccc410eeeb97e550388ea3d-300x300.png)
![ACER-NITRO-N50-656-14400F-INTELCOREI5-14400F,8GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/623b0e48160550b2f167a2a8c33a34d6-300x300.png)
![HP-OMNIDESK-S03-0047D-INTELCOREI3-14100,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/12/a944e00fe5aab5641b59748085d1ed10-300x300.png)
![HP-ENVY-MOVE-AIO24-CS0005D-INTELCOREI5-1335M16GBR5,1TBSSD,23.8"QHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/8edebe8647538072697117397eb63823-300x300.png)
![ACER-XC1785-INTELCOREI7-14700,8GBR5,512GBSSD,INTELHD,WIRELESSKEYBOARD&MSE,W1164,3YS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/09/6d9f7c912c1dee6fa8c5059ab86ad654-300x300.png)
![ACER-C24-1100-AMDRYZEN7-5700U,8GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,23.8"NONTOUCH,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2022/10/b6a0c8c202f68df1c2ac644fc854cef0-300x300.jpeg)
![ACER-XC1860-225W11B-INTELCOREULTRA5-225,16GBR5,1TBSSD,INTELUHD,W1164,WLKB+MSE,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/a71e2736c9bce8cec32bd8ae678d37eb-300x300.png)
![ACER-C24-1800-1305W11-INTELCOREI3-1305U,8GBR4,512GBSSD,INTELUHD,23.8"NONTOUCH,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/10/b11fbbf1fe0e9f8b00738b302b6c8bda-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.