ACER-A515-58P-70K1-GREY-INTELCOREI7-1355U,16GBR5,512GBSSD,INTELIRISXE,15.6"FHDIPS,W1164,2YRS,H&S
| Product Features | Pre-installed MS Office Home & Student 2021 |
| CPU / Processor | Intel® Core i7-1355U Processor |
| Memory | 16GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Graphic Card | Intel® Iris® Xe Graphics memory |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6" IPS, Full HD 1920 x 1080, high-brightness Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, 45% NTSC color gamut Acer BlueLightShield™ |
| Camera | Built-in webcam (720p) |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Acer TrueHarmony technology |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E Bluetooth® 5.1 |
| Interface | 2x USB Standard-A ports supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power-off USB charging 1x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1x Headphone/speaker jack |
| Dimensions | 318.2 (W) x 225.5 (D) x 17.8 (H) mm |
| Weight | 1.76 kg |
| Remark | 2 Years Acer Local Warranty |








![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ASUS-V3607V-URP205WS-BLK-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,16"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/71d3797cafcf10746b063182c7c45cd3-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-x14-fe1007QU-SVR-QCSNAPDRAGONXPLUS,16GBR5(OB),512GBSSD,QUALCOMM,14" TOUCH,W11H,H&S,2YRS [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/11/c4d9c55416c615059421ba9358831b9f-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![TARGUS TSB883 15.6 SAFIRE BACKPACK [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/02/06d5157ed11daad30b0c09eaa5451c1c-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.