ACER-A315-24P-R7J0-BLUE-AMDRYZEN5-7520U,8GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 5 7520U quad-core processor (up to 2 MB L2 cache, up to 4MB L3 cache, 2.8 GHz with boost up to 4.3 GHz) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8 GB of onboard LPDDR5 system memory |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Technology | Acer ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | AMD Radeon Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 37 Wh 4810 mAh 7.7 V |
| Maximum Battery Run Time | Up to 6.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Steam Blue |
| Height | 18.9 mm |
| Width | 362.9 mm |
| Depth | 237.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | Warranty: 2-Years Local Warranty |








![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ASUS-E1504F-ABQ469WS-SVR-AMDRYZEN5-7520U,16GBOB,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W11,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/07/076a3df2d59a06022ae7b2b688e9d3b7-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-x14-fe1007QU-SVR-QCSNAPDRAGONXPLUS,16GBR5(OB),512GBSSD,QUALCOMM,14" TOUCH,W11H,H&S,2YRS [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/11/c4d9c55416c615059421ba9358831b9f-300x300.png)
![ACER-SFG14-41-R6UE-SVR-AMDRYZEN5-7430U,16GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,14"IPS,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/d1bbc9d05a387068d5cbc46ef2004e9b-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
![ACER-SFL14-54M-56QN-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"OLEDWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/57636f86369fc6b3abdde3d0c88ca67b-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.