ACER-A315-59-51ET-SVR-INTELCOREI5-1235U,8GBR4,256GBSSD,INTELIRIS,15.6"IPS,W1164,3YRS,H&S

| Product Features | Pre-installed MS Office Home & Student 2021 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-1235U processor |
| Memory | 8GB DDR4 3200Mhz (1×8) |
| Memory Slot | 2 Slots, Max 32GB |
| Storage | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Storage Capability | Extra HDD SATA Slot |
| Graphic Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6" Full HD 1920 x 1080, high-brightness Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD |
| Camera | HD webcam with: • 1280 x 720 resolution • 720p HD audio/video recording |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | Stereo Speakers |
| Network / Connectivity Technology | 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2×2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.0 |
| Keyboard Feature | Non-Backlit |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 3 x USB 3.2 Gen 1 ports 1 x HDMI® port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port |
| Battery / Power Supply | 40Wh 3-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.9 (W) x 241.3(D) x 19.9 (H) mm |
| Weight | 1.78 kg |
| Remark | 3 Years Warranty |










![ASUS-FX607V-URL009W-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX40506GBR6,16"WUXGA,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/1810ae9fcc566e160e8b9232902d798a-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![ACER-SFL14-54M-56QN-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"OLEDWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/57636f86369fc6b3abdde3d0c88ca67b-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ASUS-FX608J-HRV054W-INTELCOREI5-13450HX,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/a7f040014d8e7b8e8e2d0ee521b1a6ed-300x300.png)
![HP-15-FD1231TU-BLUE-INTELCOREU5-125H,16GBR5(2*8),512GBSSD,15.6"FHD,INTELARC,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/71beea510e6235529918120f603fc67e-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.