ACER-A315-43-R4QU-SILVER-AMDRYZEN7-5700U,16GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 7 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 7 5700U octa-core processor (up to 4 MB L2 cache, up to 8MB L3 cache, 1.8 GHz with Precision Boost up to 4.3 GHz) |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.3 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | AMD Radeon™ Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | WiFi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.0 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | Non-Backlit Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 40 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 9 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Pure Silver |
| Height | 19.9 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Depth | 250.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | Two (2) Years Warranty |










![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY409WS-BLK-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/401991baf7e0c9224bc44b926082c1da-300x300.png)
![ASUS-V3607V-HRP206WS-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/431da4d32ee1241f5ecafe6ce2ecf1dc-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.