ACER-A315-510P-C6S0-SVR-INTELN100,8GBR5,512GBSSD,INTELHD,15.6"IPS,W11H,1YR,H&S
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Model | Intel® Processor N100 (6 MB Smart Cache, 0.8 MHz with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 up to 3.4 GHz) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | with Turbo Boost up to 4.1 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB of onboard LPDDR5 system memory |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe Gen3 SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | Acer ComfyView™ |
| Display Screen Technology | IPS (In-Plane Switching) technology |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® UHD Graphics, supporting OpenGL® 4.6, OpenCL 3.0, Microsoft®DirectX® 12, Vulkan 1.2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n+ac+ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | Acer HD webcam, 1280 x 720 resolution with Temporal Noise Reduction |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Type | Non-Backlit Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 40 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 6 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Pure Silver |
| Height | 18.9 (H) mm |
| Width | 362.9 (W) mm |
| Depth | 237.5 (D) mm |
| Weight (Approximate) | 1.7 kg |
| Warranty | |
| Warranty | Warranty: 1 Year Local Warranty |








![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![ASUS-V3607V-HRP206WS-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/431da4d32ee1241f5ecafe6ce2ecf1dc-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY409WS-BLK-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/401991baf7e0c9224bc44b926082c1da-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.