ACER-A315-24P-R2EZ-BLUE-AMDRYZEN5-7520U,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W11H,2YRS,H&S
| OPERATING SYSTEM | |
|---|---|
| OPERATING SYSTEM | Windows 11 Home |
| PROCESSOR & CHIPSET | |
| PROCESSOR TYPE | Ryzen™ 5 |
| PROCESSOR MODEL | AMD Ryzen™ 5 7520U quad-core processor (up to 2 MB L2 cache, up to 4MB L3 cache, 2.8 GHz with boost up to 4.3 GHz) |
| MEMORY | |
| STANDARD MEMORY | 16 GB |
| MAXIMUM MEMORY | 16GB of onboard LPDDR5 system memory |
| MEMORY TECHNOLOGY | LPDDR5 |
| STORAGE | |
| TOTAL SOLID STATE DRIVE CAPACITY | 512 GB |
| SOLID STATE DRIVE INTERFACE | 512GB PCIe NVMe SSD |
| DISPLAY & GRAPHICS | |
| SCREEN SIZE | 39.6 cm (15.6") |
| DISPLAY SCREEN TECHNOLOGY | Acer ComfyView |
| BACKLIGHT TECHNOLOGY | LED |
| SCREEN RESOLUTION | 1920 x 1080 |
| GRAPHICS CONTROLLER MANUFACTURER | AMD |
| GRAPHICS CONTROLLER MODEL | AMD Radeon Graphics |
| NETWORK & COMMUNICATION | |
| WIRELESS LAN | Yes |
| ETHERNET TECHNOLOGY | Gigabit Ethernet |
| BLUETOOTH | Yes |
| BLUETOOTH STANDARD | Bluetooth® 5.2 |
| BUILT-IN DEVICES | |
| WEBCAM | Yes |
| FINGERPRINT READER | No |
| INTERFACES/PORTS | |
| USB | Yes |
| NUMBER OF USB 2.0 PORTS | 1 |
| NUMBER OF USB 3.2 GEN 1 PORT | 2 |
| NETWORK (RJ-45) | Yes |
| INPUT DEVICES | |
| KEYBOARD INCLUDED | Yes |
| BATTERY INFORMATION | |
| NUMBER OF CELLS | 2-cell Li-ion battery |
| BATTERY CHEMISTRY | Lithium Ion (Li-Ion) |
| BATTERY CAPACITY | 37 Wh 4810 mAh 7.7 V |
| MAXIMUM BATTERY RUN TIME | Up to 6.50 Hour |
| PHYSICAL CHARACTERISTICS | |
| COLOR | Pure Silver |
| HEIGHT | 18.9 mm |
| WIDTH | 362.9 mm |
| DEPTH | 237.5 mm |
| WEIGHT (APPROXIMATE) | 1.8 kg |
| WARRANTY | |
| WARRANTY | Warranty: 2-Years Local Warranty |






![ACER-SFG14-41-R6UE-SVR-AMDRYZEN5-7430U,16GBR4,512GBSSD,AMDRADEON,14"IPS,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/d1bbc9d05a387068d5cbc46ef2004e9b-300x300.png)
![ACER-SFL14-54M-56QN-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"OLEDWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/57636f86369fc6b3abdde3d0c88ca67b-300x300.png)
![ACER-SFG14-74T-54J6-SVR-INTELCOREULTRA5-225H,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGATOUCH,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/abb0032cd10293abf271fe8ce0ea2f45-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ASUS-FX608J-HRV054W-INTELCOREI5-13450HX,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/a7f040014d8e7b8e8e2d0ee521b1a6ed-300x300.png)
![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![ASUS-V3607V-URP205WS-BLK-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,16"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/71d3797cafcf10746b063182c7c45cd3-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.