ACER-PREDATORHELIOS-PH16-71-97G1-INTELCOREI9-13900HX,32GBR5,2TBSSD,RTX408012GBR6,16"IPS,W1164,2YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i9 |
| Processor Model | Intel® Core™ i9-13900HX processor (36 MB Smart Cache, 2.2 GHz Performance-core with Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 up to 5.4 GHz, |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory | 32 GB 5600Mhz DDR5 RAM (16GB + 16GB DDR5 5600Mhz SoDIMM RAM) |
| Memory Technology | DDR 5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | 2TB RAID 0 PCIe NVMe Gen4 SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 40.6 cm (16") |
| Display Screen Type | 16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness (500 nits) Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | WQXGA 2560 x 1600 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 with 12 GB of dedicated GDDR6 VRAM |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax/ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Support Bluetooth® 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | Per-Key RGB Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 3.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 24.90/26.90 mm |
| Width | 357.78 mm |
| Depth | 278.74 mm |
| Weight (Approximate) | 2.6 kg (5.73 lbs.) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Predator Urban Gaming Backpack |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty |








![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![ASUS-V3607V-URP205WS-BLK-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,16"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/71d3797cafcf10746b063182c7c45cd3-300x300.png)
![ASUS-V3607V-HRP206WS-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/431da4d32ee1241f5ecafe6ce2ecf1dc-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.