ACER-HELIOS-PHN16-71-778U-INTELCOREI7-13700HX,16GBR5,1TBSSD,RTX40506GVR6,16"WQXGA,W1164,2YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | Intel® Core™ i7-13700HX |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | 16 GB DDR5 4800Mhz Memory |
| Memory Technology | DDR 5 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | 1TB PCIe NVMe Gen 4 SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 40.6 cm (16") |
| Display Screen Type | 16" WQXGA IPS SlimBezel 165Hz |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | Up to 165Hz WQXGA 2560×1600 IPS display with sRGB 100% |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 (MGP: 140W) |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax/ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Support Bluetooth® 5.1 or above |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | 4-Zone RGB Keyboard |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 3.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 24.90/26.90 mm |
| Width | 357.78 mm |
| Depth | 278.74 mm |
| Weight (Approximate) | 2.6 kg (5.73 lbs.) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Predator Urban Gaming Backpack |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty |










![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK5-AIPC-16-AF1023TU-BLUE-INTELU7-255U,16GBR5,512GBSSD,16"2KTOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/60eccc999fe995cd1ed84c34a7abec88-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.