ACER-EUN314A-51W-34WM-BLUE-INTELCOREI3-1115G4,8GBR4,512GBSSD,INTELIRIS,14"IPS,W1164,2YRS'



















| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i3 |
| Processor Model | Intel® Core™ i3-1115G4 processor (6 MB Smart Cache, 3.0 GHz with Turbo Boost up to 4.1 GHz, DDR4 or LPDDR4x) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB soDIMM DDR4 RAM (Upgradable to 32 GB using two soDIMM modules) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512 GB PCIe Gen3 8 Gb/s up to 4 lanes NVMe (2.5" HDD Upgrade Kit included) |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Display Screen Type | 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, high-brightness (450 nits) Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, NTSC 72% with AntiMicrobial Coating |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® Iris® Xe Graphics, supporting OpenGL® 4.5, OpenCL™ 2.2, Microsoft® DirectX® 12 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/acR2+ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.1 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 3 |
| Software | |
| Featured Software | Microsoft Office Home & Student 2019 (included by activation) |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 48 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 13 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Denim Blue |
| Height | 21.95 mm |
| Width | 351 mm |
| Depth | 245 mm |
| Weight (Approximate) | 1.85 KG |
| Warranty | |
| Warranty | 2 yr Local Warranty with 1st year ITW |








![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![ACER-SFG14-74T-54J6-SVR-INTELCOREULTRA5-225H,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGATOUCH,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/abb0032cd10293abf271fe8ce0ea2f45-300x300.png)
![TARGUS TSB883 15.6 SAFIRE BACKPACK [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/02/06d5157ed11daad30b0c09eaa5451c1c-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.