ACER-C27-1751-BJ9SM-INTELCOREI7-1260P,16GBR4,1TBSSD,MX5502GVR6,27"TOUCH,W1164,3YRS,H&S,WLKB+MSE
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | Intel® Core™i7-1260P processor (18M Cache, up to 4.70 GHz) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | 16GB DDR4 3200 MHz Sodimm (Upgradeable to 16GB*2) |
| Storage | |
| Solid State Drive Interface | 1024GB PCIE SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920×1080 resolution |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA®GeForce® MX550 with 2 GB of GDDR6 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth®5.0 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 450 mm |
| Width | 615 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Acer Wireless keyboard and mouse |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years |










![ASUS-DT-S501SER-314100004WS-BLK-INTELCOREI3-14100,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,KB+MSE,H&S,3YRS [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/11/4828ecd375bc9eebdbaf27345e08f325-300x300.png)
![ACER-C24-2G-R57430U-AMDRYZEN5-7430U,16GBR4,512GBSSD,23.8"FHD,AMDRADEON,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/7d6a511ba3b520f1b3550378f5aadf82-300x300.png)
![ACER-C24-1800-1305W11-INTELCOREI3-1305U,8GBR4,512GBSSD,INTELUHD,23.8"NONTOUCH,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/10/b11fbbf1fe0e9f8b00738b302b6c8bda-300x300.png)
![HP-OMNIDESK-S03-0050D-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/cce931b110a9ac0c60beedb4e4838369-300x300.png)
![HP-ENVY-MOVE-AIO24-CS0005D-INTELCOREI5-1335M16GBR5,1TBSSD,23.8"QHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/8edebe8647538072697117397eb63823-300x300.png)
![ACER-XC1860-225W11S-INTELCOREULTRA5-225,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/a0d74b88f7f346dd5391b5aa8cef482c-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.