ACER-C24-420-3150W11S-AMDATHLON3150U,8GBR4,256GBSSD,23.8″HD,AMDRADEON,W1164,3YRS,WKB+MSE
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Athlon™ |
| Processor Model | AMD Athlon™ Gold 3150U dual-core processor with (2.3-3.2 GHz, 2 threads, 15 W) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8 GB DDR4 2400 MHz soDIMM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | 256GB PCIE SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 60.5 cm (23.8″) |
| Display Screen Type | 23.8″ 1920×1080 resolution, LED-backlit LCD |
| Touchscreen | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Screen Resolution | 1920×1080 resolution |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD Radeon™ |
| Graphics Controller Model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac/a/b/g/n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 4.2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | Integrated 1.0 MP HD high-sense webcam |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 398.89 mm |
| Width | 538.44 mm |
| Depth | 37.2 mm |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Acer Wireless keyboard and mouse |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years Onsite Local Limited Warranty |








![HP-ENVY-MOVE-AIO24-CS0005D-INTELCOREI5-1335M16GBR5,1TBSSD,23.8"QHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/8edebe8647538072697117397eb63823-300x300.png)
![HP-OMNIDESK-S03-0052D-INTELCOREI3-14100,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/d51b6dfeb698663dda0ee58bf2bff17e-300x300.png)
![ASUS-AIO-A3402WV-AKBPC098WS-BLK-INTELCOREI3-1315U,8GBR5,512GBSSD,INTEL,23.8"FHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/213bae0bb986e753431261a93375206e-300x300.png)
![ACER-C24B-GARL-225W11-INTELCOREULTRA5-225U,16GBR5,1TBSSD,INTELUHD,W1164,23.8"LCD [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/07ad918c707b9c88af5762c36a50fc58-7-300x300.png)
![HP-OMEN16L-TG03-0017D-INTELCOREI5-14400F-4.7GHZ,16GBR5,512GBSSDM.2,RTX50608GVR7,W1164,3YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/1bc78da9911d059e004322145c2233ea-300x300.png)
![ACER-C24-2G-R75825U-AMDRYZEN7-5825U,32GBR4,1TBSSD,23.8"FHD,AMDRADEON,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/3e8ee0897075ffb0f5e315f3f5a0a678-300x300.png)
![HP-OMNISTUDIOX27-CS0004D-INTELCOREULTRA7-155H,16GBR5,1TBSSD,INTELARC,27:FHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/12/537ea33055b7bd87063bab2ff2d06193-300x300.png)
![ACER-XC1785-14400W11S-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/04/8fc03e6a802d309623a9f50ab953da65-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.