ACER-AV15-52-74JJ-GREY-INTELCOREI7-1255U,8GBR4,512GBSSD,INTELIRIS,15.6"FHDIPS,W1164,2YRS,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | Intel® Core™ i7-1255U processor (12 MB Smart Cache, 1.7 GHz Performance-core with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.7 GHz) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB of DDR4 system memory (8GB onboard Memory upgradable to 24GB DDR4 RAM) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, 100% sRGB color gamut |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® Iris® Xe Graphics, supporting OpenGL® 4.5, OpenCL™ 2.2, Microsoft® DirectX® 12 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Manufacturer | Wi-Fi 6 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.1 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | 1280 x 720 resolution |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 48 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 7 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Volcano Grey |
| Height | 17.9 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Depth | 238.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years Warranty |










![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK5-AIPC-16-AF1023TU-BLUE-INTELU7-255U,16GBR5,512GBSSD,16"2KTOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/60eccc999fe995cd1ed84c34a7abec88-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.