ACER-ASPIREGO15-AG15-31P-32N2-SVR-INTELCOREI3-N305,8GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,INTELUHD,W1164,1YR,H&S
Specifications
| Product Features | Pre-installed MS Office Home & Student 2021 |
| CPU / Processor | Intel i3-N305 processor |
| Memory | 8GB DDR5 RAM (OnBoard) |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 16 Gb/s up to 4 lanes, NVMe |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, high-brightness Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, 72% sRGB color gamut |
| Camera | Acer HD webcam, 1280 x 720 resolution with Temporal Noise Reduction |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Network / Connectivity Technology | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) 1 x 1 MU-MIMO Technology Supports Bluetooth 5.1 or above |
| Keyboard Feature | Non-Backlit |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 x USB Type-C port, supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 19 V; 45 W 2 x ports for USB TypeA 3.2 Gen 1 1 x HDMI 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Battery / Power Supply | 40 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.9 (W) x 237.5 (D) x 18.9 (H) mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Remark | 1 Year Acer Local Warranty + 1st Year International Traveller Warranty |








![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![ACER-SFG14-74T-54J6-SVR-INTELCOREULTRA5-225H,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGATOUCH,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/abb0032cd10293abf271fe8ce0ea2f45-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-x14-fe1007QU-SVR-QCSNAPDRAGONXPLUS,16GBR5(OB),512GBSSD,QUALCOMM,14" TOUCH,W11H,H&S,2YRS [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/11/c4d9c55416c615059421ba9358831b9f-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY409WS-BLK-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/401991baf7e0c9224bc44b926082c1da-300x300.png)
![TARGUS TSB883 15.6 SAFIRE BACKPACK [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/02/06d5157ed11daad30b0c09eaa5451c1c-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.