ACER-ANV15-51-7421-COREI7-13620H,8GBDDR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX4050 6GB,WIFI6.FINGERPRINT,WIN11
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-13620H Processor |
| Memory | 8GB DDR5 system memory (5200Mhz) |
| Memory Slot | Total 2 slots, up to 32GB |
| Storage | 512GB PCIe NVME Gen4 SSD |
| Storage Capability | Extra M.2 SSD Slot |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 with 6 GB of dedicated GDDR6 VRAM, Max Graphics Power : 75W |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6"" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, supporting 144 Hz refresh rate. Wide viewing angle up to 170 degrees |
| Camera | 720 HD Camera |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS® X:Ultra Audio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201 • 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2×2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Keyboard Feature | White Backlight |
| Sensors | fingerprint |
| Interface | 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging • Two ports for USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Gigabit Ethernet (RJ-45) port |
| Battery / Power Supply | 57 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.3 (W) x 239.89 (D) x 23.5 (H) mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Remark | 2 Years Acer Local Warranty with 1st year International Travelers Warranty |








![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
![ASUS-FX608J-HRV054W-INTELCOREI5-13450HX,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/a7f040014d8e7b8e8e2d0ee521b1a6ed-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.