ACER-AN515-58-74HM-INTELCOREI7-12700H,16GBR4,512GB,RTX3050TI-4GVR6,15.6"IPS,W1164,2YRS

| CPU / Processor | Intel® Core i7-12700H Processor |
| Memory | 16GB 3200Mhz DDR4 RAM ( 2x 8GB ) |
| Memory Slot | Upgradable to 32GB |
| Storage | 512GB, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe SSD |
| Storage Capability | 1 additional PCIe NVMe Slot 1 additional 2.5" SATA slot (2.5" SATA Upgrade Kit included in box) |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Ti with 4GB of dedicated GDDR6 VRAM 1485 – 1695 MHz Boost Clock |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, high-brightness (300 nits) Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 144 Hz, 3 ms Overdrive 16:9 aspect ratio, NTSC 45% |
| Camera | 720HD Webcam with Super High Dynamic Range Imaging (SHDR) |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Acer TrueHarmony technology |
| Network / Connectivity Technology | Killer™ Wi-Fi 6 AX 1650i • 802.11 a/b/g/n+acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2×2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.2 and later Killer Ethernet E2600 (Wake On LAN Support) Supports IPv4 IPv6 |
| Keyboard Feature | RGB Backlit |
| Interface | 1 xUSB Type-C™ USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5+Q22 V; 3 A 2 x USB 3.2 Gen 2 port featuring power-off USB charging 1 x USB 3.2 Gen 1 ports 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, |
| Battery / Power Supply | 57.5 Wh 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 360.4 (W) x 271.09 (D) x 25.9 (H) mm |
| Weight | 2.5kg |
| Remark | 2 Years Acer Local Warranty |








![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![ACER-SFG14-74T-54J6-SVR-INTELCOREULTRA5-225H,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGATOUCH,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/abb0032cd10293abf271fe8ce0ea2f45-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
![ACER-A315-44P-R6X2-SVR-AMDRYZEN7-5700U,16GBR4RAM,512GBSSD,15.6"FHDIPS,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/04/d149315fb72c1fea83f2afdeceabff87-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.