ACER-AN515-58-51AB-INTELCOREI5-12450H,8GBR4,512GBSSD,RTX30504GVR6,15.6"IPS,W1164.2YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core™ i5-12450H processor |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Speed (turbo) | 5.0GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB 3200Mhz DDR4 RAM (8GB DDR4 3200Mhz SoDIMM RAM upgradable to 64GB) |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Technology | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, high-brightness (300 nits) Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 144 Hz,3 ms Overdrive 16:9 aspect ratio, sRGB 63% |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce® RTX™ 3050 with 4GB of dedicated GDDR6 VRAM |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth®️ 5.2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | 720HD Webcam with Super High Dynamic Range Imaging (SHDR) |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 25.9 (H) mm |
| Width | 360.4 (W) mm |
| Depth | 271.09 (D) mm |
| Weight (Approximate) | 2.5kg |
| Warranty | |
| Warranty | Warranty : 2 Years Local Warranty with 1st Year International Travelers Warranty (ITW) |








![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY410WS-SVR-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/87a26ccd83d72069bbe81387440e283d-300x300.png)
![ASUS-FX608J-HRV054W-INTELCOREI5-13450HX,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/a7f040014d8e7b8e8e2d0ee521b1a6ed-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
![ASUS-V3607V-URP205WS-BLK-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,16"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/71d3797cafcf10746b063182c7c45cd3-300x300.png)
![ACER-SFL14-54M-56QN-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"OLEDWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/57636f86369fc6b3abdde3d0c88ca67b-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.