ACER-AN515-46-R5DM-AMDRYZEN5-6600H,8GBR5,512GBSSD,RTX30504GVR6,15.6"FHDIPS,W1164,2YRS

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Ryzen™ 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen™ 5 6600H hexa-core processor (up to 3 MB L2 cache, up to16 MB L3 cache, 3.3 GHz with boost up to 4.5 GHz) |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.5 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB DDR5 RAM (1 x 8GB DDR5 RAM, upgradable to 32GB DDR5 RAM with 2 x 16GB) |
| Memory Technology | DDR 5 |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB GDDR6 (95W) |
| Audio | |
| HD Audio | Yes |
| Speakers | Yes |
| Output Power | DTS®️ X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5.2 and later |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Webcam Resolution (front) | 720HD Webcam with Temporal Noise Reduction & Blue Glass Lens |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 57.5 Wh |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 23.9 (H) mm |
| Width | 363.4 (W) mm |
| Depth | 255 (D) mm |
| Weight (Approximate) | 2.2kg |
| Warranty | |
| Warranty | Warranty: 2 Years Warranty |










![ASUS-FX608J-HRV054W-INTELCOREI5-13450HX,16GBR5,512GBM.2SSD,RTX50508GBR7,16"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/a7f040014d8e7b8e8e2d0ee521b1a6ed-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ASUS-V3607V-URP205WS-BLK-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,16"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/71d3797cafcf10746b063182c7c45cd3-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.