ACER-ALTOS-INTELCOREI7-12700,8GBR4,1TBSSD,W11PRO,3YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i7 |
| Processor Model | 12700 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Speed (turbo) | 4.90 GHz |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Cache | 25MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Hyper-Threading | Yes |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Intel® Q670 Chipset |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 128GB |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCIE NVME M.2 |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® UHD Graphics 700 series |
| Network & Communication | |
| Ethernet (LAN) Capability | 1 Gb/s (10/100/1000) BASE-T LAN Port (Intel® I219-LM,support Intel vPro®) |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Manufacturer | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of 3.5" Bays | 2 x 3.25" slots: For hard disks |
| Number of Media Drive Bays | 1 x 5.25" slot: For slim ODD (Optional) |
| Number of PCI Slots | 1 |
| Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 PCI-E 3.0 x1 slot |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 x PCI-E 3.0 x4 (in x16) |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 PCI-E 4.0 x16 slot; 1 PCI-E 3.0 x16 slot (x4 Lanes) |
| Number of M.2 Slot | 2 M.2 2280 PCI-E 4.0 slot (For SSD); 1 M.2 2230 PCI-E 3.0, E Key for Wi-Fi & Bluetooth |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 USB 2.0 Ports (Rear) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Port | 2 (Rear) |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Port | 2 (Rear) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 3 USB3.2 Gen1 Type-A Ports (Front) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Port | 1 USB3.2 Gen2 Type-A(w/1.5A Sharing@S5) (w/o BC1.2) Port (Front) |
| Number of USB 3.2(Type-C) Ports | 1 USB3.2 Gen2 Type-C Port; 1 USB3.2 Gen2x2 Type-C Port |
| Number of USB 3.1 (Type-C) Ports | Front : 2 x USB 3.1 ports (1 Type A and 1 Type C) |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Type | USB Wired |
| Power Description | |
| Power Supply | 500W 80 PLUS® Gold-level efficient power supply |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Height | 370 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 335 mm |
| Case Style | Tower |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Acer USB Wired Keyboard, Acer USB Wired Mouse, Power Cord |
| Green Compliance Certificate/ Authority | Regulatory Compliance : EMC (CE, FCC, BSMI(Class B)); Safety (CB, MET, GS, MET) |
| Additional Information | Supported OS : Microsoft® Windows 11 Pro 64-bit, UEFI Shell |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years On-Site Warranty (Next Business Day) |






![HP-OMNIDESK-S03-0052D-INTELCOREI3-14100,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/d51b6dfeb698663dda0ee58bf2bff17e-300x300.png)
![HP-OMNIDESK-S03-0050D-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/cce931b110a9ac0c60beedb4e4838369-300x300.png)
![ACER-XC1785-14400W11S-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/04/8fc03e6a802d309623a9f50ab953da65-300x300.png)
![HP-OMNISTUDIOX27-CS0004D-INTELCOREULTRA7-155H,16GBR5,1TBSSD,INTELARC,27:FHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/12/537ea33055b7bd87063bab2ff2d06193-300x300.png)
![HP-OMNISTUDIO-24-CV006D-AMDRYZEN3-30,8GBR5,512GSSD,AMDRADEON,23.8"FHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/1fb10297d815ef13422f7bc8b8c823ba-300x300.png)
![ACER-C24B-GARL-225W11-INTELCOREULTRA5-225U,16GBR5,1TBSSD,INTELUHD,W1164,23.8"LCD [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/07ad918c707b9c88af5762c36a50fc58-7-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.