ACER-A715-76G-53X1-BLK-INTELCOREI5-12450H,8GB3200,512GBSSD,15"FHSIPS,GTX16504GVR6,2YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core™ i5-12450H processor (12 MB Smart Cache, 2.0 GHz Performance-core with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.4 GHz) |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | 8GB 3200Mhz DDR4 RAM (8GB DDR4 3200Mhz SoDIMM RAM upgradable to 32GB) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB, PCIe Gen3, 8Gb/s, NVMe (1 additional PCIe NVMe Slot) |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | 15.6" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 with 4 GB GDDR6 memory, supporting NVIDIA® CUDA® Cores |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Supports Bluetooth®️ 5.2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Charcoal Black |
| Height | 19.9 mm |
| Width | 362.9 mm |
| Depth | 237.8 mm |
| Weight (Approximate) | 2.1kg |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Free Predator Urban Gaming Backpack |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years Local Warranty with 1st Year International Travelers Warranty (ITW) |








![ASUS-A1401V-AEB688WS-PINK-INTELCOREI7-1355U,16GBR4,512GBSSD,INTELIRISXE,14"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/88765b784ef88a241008d8a14c5c814a-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![ACER-A315-44P-R6X2-SVR-AMDRYZEN7-5700U,16GBR4RAM,512GBSSD,15.6"FHDIPS,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/04/d149315fb72c1fea83f2afdeceabff87-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-5914-INTELCORE5-210H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/73fca2763efa2c7f00557c0ca9eff2eb-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![HP-15-FC0445AU-GOLD-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/085f161155cc5dfd2ca19bc3163b0f4b-300x300.png)
![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.