ACER-A514-55G-50YL-RED-INTELCOREI5-1235U,8GBR4,512GBSSD,MX5502GVR6,14"FHDIPS,W1164,3YRS,H&S

| Product Features | Pre-installed MS Office Home & Student 2021 |
| CPU / Processor | Intel® Core i5-1235U Processor |
| Memory | 8GB onboard RAM, Upgradable |
| Memory Slot | Extra Slot, up to 24GB Dual Channel Memory, 3200Mhz |
| Storage | 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capability | Extra HDD Slot |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce® MX550 with 2G dedicated GDDR6 VRAM |
| Display Screen / Design / Resolution | 14" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio, 45% NTSC color gamut Wide viewing angle up to 170 degrees |
| Camera | UFC webcam with • 1280 x 720 resolution • 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction • Blue Glass lens |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | Acer Purified.Voice technology with two built-in microphones.
Acer TrueHarmony technology for lower distortion, wider frequency range, headphone-like audio and powerful sound |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wireless Wi-Fi 6E AX211 • 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2×2 MU-MIMO technology Bluetooth® 5.1 |
| Keyboard Feature | Backlit Keyboard |
| Sensors | FingerPrint |
| Interface | 3 x USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging 1 x USB Type-C™ port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • Support DisplayPort over USB-C • Thunderbolt 4 • USB charging 5 V; 3 A DC-in port 20 V; 65 W 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Battery / Power Supply | 50 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 328.1 (W) x 221.2 (D) x 17.9 (H) mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Remark | 3 Years Warranty |










![HP-15-FB3149AX-SVR-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5ea87568c05c13eed713303dc58acd2d-300x300.png)
![ASUS-A1405V-ALY409WS-BLK-INTELCOREI5-1,16GBR4,512GBSSD,INTELUHD,14"WUXGA,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/401991baf7e0c9224bc44b926082c1da-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK5-AIPC-16-AF1023TU-BLUE-INTELU7-255U,16GBR5,512GBSSD,16"2KTOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/01/60eccc999fe995cd1ed84c34a7abec88-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.