ACER-A315-44P-R6X2-SVR-AMDRYZEN7-5700U,16GBR4RAM,512GBSSD,15.6"FHDIPS,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S
| Product Features | Pre-installed MS Office Home & Student 2021 |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 5700U processor |
| Memory | 16 GB of SoDIMM DDR4 system memory |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Storage Capability | NA |
| Graphic Card | AMD Radeon Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6"" display with IPS (In-Plane Switching) technology, Full HD 1920 x 1080, high-brightness Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:9 aspect ratio |
| Camera | 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction Camera |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | Speakers |
| Network / Connectivity Technology | WiFi 6 802.11a/b/g/n+ax wireless LAN Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • Supports MU-MIMO RX technology • Supports Bluetooth® 5.1 or above • Wi-Fi M.2 (NGFF) 2230 PCI-E Interface |
| Keyboard Feature | Non-Backlit |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 x USB Type-C™ port, supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 19 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® port with HDCP support 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone |
| Battery / Power Supply | 50 Wh 3-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.9 (W) x 241.26 (D) x 19.9 (H) mm |
| Weight | 1.8kg |
| Remark | 2 Year Acer Local Warranty with 1st Year International Traveller Warranty |








![ASUS-E1504F-ABQ469WS-SVR-AMDRYZEN5-7520U,16GBOB,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W11,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/07/076a3df2d59a06022ae7b2b688e9d3b7-300x300.png)
![ASUS-A1607Q-AMN055WS-BLUE-SNAPDRAGONX-X1-26-100,16GBR5OB,1TBSSD.16"WUXGA,QUALCOMM,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/f70517cde55742f8e89710e29d5b2cc1-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![ASUS-FA506N-FRHN666W-AMDRYZEN7-7435HS,8GBR5,512GBSSD,RTX20504GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/5f20adbcc3d50a8f83e0a21af647ceec-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.