ACER-A315-23-R9TP-BLK-AMDATHLON3050U,4GBR4,256GBSSD,AMDRADEON,15.6"FHD,W1164,2YRS

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Athlon™ |
| Processor Model | AMD Athlon Silver 3050U dual-core processor |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 3.2 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Memory | 4GB OnBoard DDR4 (1 extra slot, upgradable to 16GB) |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Technology | Acer ComfyView |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | AMD Radeon Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac/a/b/g/n |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 4.2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Fingerprint Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 37 Wh 4810 mAh 7.7 V |
| Maximum Battery Run Time | Up to 6.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Charcoal Black |
| Height | 19.9 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Depth | 250.5 mm |
| Weight (Approximate) | 1.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Years Warranty |










![ASUS-FA507N-ULP138W-GRAY-AMDRYZEN5-7535HS,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164 [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/06/df0cbab80ea2829760003bd57072f79e-300x300.png)
![ASUS-A1607Q-AMN055WS-BLUE-SNAPDRAGONX-X1-26-100,16GBR5OB,1TBSSD.16"WUXGA,QUALCOMM,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/03/f70517cde55742f8e89710e29d5b2cc1-300x300.png)
![ASUS-M1605Y-AMB424WS-SVR-AMDRYZEN7-7730U,16GBR4,512GBSSD,16"WUXGA,W11H,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/12/744828c8ab9402b27f71c359d58a5450-300x300.png)
![HP-15-FD1231TU-BLUE-INTELCOREU5-125H,16GBR5(2*8),512GBSSD,15.6"FHD,INTELARC,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/71beea510e6235529918120f603fc67e-300x300.png)
![ASUS-A1504V-ABQ353WS-SVR-INTELCOREI5-1335U,8GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,INTELUHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/08/c0336b411ad42632a256f25f0bf75c80-300x300.png)
![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FC0184TU-SVR-INTELCOREULTRA5-125U,16GBR5,512GBSSD,14"WUXGATOUCH,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/dcef86e985974f837484c58071c29527-300x300.png)
![ACER-SFL14-54-50PG-SVR-INTELCOREULTRA5-115U,16GBR5,512GBSSD,14"IPSWUXGA,INTELHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/07/5ba699e9d9f30994d37ef2930f4878f9-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.