ACER-PO3-650-INTELCOREI5-13400F,8GBR5,1TBSSD,RTX3060-12FVR6,W1164,3YRS
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core i5-13400F processor (20M Cache, up to 4.60 GHz) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8 GB DDR5 4800 MHz UDIMM (upgradeable to 16GB x4) |
| Storage | |
| Solid State Drive Interface | 1024 GB M.2 2280 PCIe Gen 4 SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA®️ |
| Graphics Controller Model | NVIDIA®GeForce RTX 3060 with 12GB of GDDR6 (supporting: HDMI®,3x DisplayPort) |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax/ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth® 5 |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Number of M.2 Slot | 1 (empty slot) |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 385 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 377 mm |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Predator USB Keyboard and Mouse |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Local Onsite Warranty |








![ACER-XC1860-225W11S-INTELCOREULTRA5-225,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/a0d74b88f7f346dd5391b5aa8cef482c-300x300.png)
![HP-OMNISTUDIOX27-CS0004D-INTELCOREULTRA7-155H,16GBR5,1TBSSD,INTELARC,27:FHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/12/537ea33055b7bd87063bab2ff2d06193-300x300.png)
![HP-OMNIDESK-S03-0045D-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S,KB+MSE [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/7196adf44e55ee013f7daf5e94fad6a9-300x300.png)
![ACER-C24-2G-R75825U-AMDRYZEN7-5825U,32GBR4,1TBSSD,23.8"FHD,AMDRADEON,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/09/3e8ee0897075ffb0f5e315f3f5a0a678-300x300.png)
![ACER-C24B-GARL-225W11-INTELCOREULTRA5-225U,16GBR5,1TBSSD,INTELUHD,W1164,23.8"LCD [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/03/07ad918c707b9c88af5762c36a50fc58-7-300x300.png)
![ACER-C24-1800-1305W11-INTELCOREI3-1305U,8GBR4,512GBSSD,INTELUHD,23.8"NONTOUCH,W1164,3YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2023/10/b11fbbf1fe0e9f8b00738b302b6c8bda-300x300.png)
![ACER-XC1785-14400W11S-INTELCOREI5-14400,8GBR5,512GBSSD,INTELUHD,W1164,3YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/04/8fc03e6a802d309623a9f50ab953da65-300x300.png)
![HP-ENVY-MOVE-AIO24-CS0005D-INTELCOREI5-1335M16GBR5,1TBSSD,23.8"QHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/07/8edebe8647538072697117397eb63823-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.