ACER-A514-55-50WA-RED-INTELCOREI5-1235U,8GBR4,512GBSSD,14"FHDIPS,INTELIRISXEL,W1164,3YRS,H&S

| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ i5 |
| Processor Model | Intel® Core™ i5-1235U processor (12 MB Smart Cache, 1.3 GHz Performance-core with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 up to 4.4 GHz), supporting hybrid core architecture with Performance-core and Efficient-core |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Speed (turbo) | up to 4.4 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 8GB DDR4 (8GB onboard RAM, upgradable up to 24GB Dual Channel Memory, 3200Mhz) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | 512GB Gen4 PCIe NVMe SSD |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Display Screen Type | 14" display with IPS (In-Plane Switching) technology |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel® |
| Graphics Controller Model | Intel® Iris® Xe Graphics, supporting OpenGL® 4.5, OpenCLTM 2.2, Microsoft® DirectX® 12 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Supports Bluetooth®️ 5.1 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Included | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell Li-ion battery |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 50 Wh |
| Maximum Battery Run Time | Up to 7 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Color | Tigerlily Red |
| Height | 17.9 mm |
| Width | 328.1 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Weight (Approximate) | 1.49 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Years Warranty |










![HP Victus-15-fb3148AX, Blue-AMDRYZEN7-7445H,16GBR5,512GBSSD,RTX40506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/ddf2fad154e98153f6af430088c30ac7-300x300.png)
![ASUS-FA506N-CRHN039W-AMDRYZEB7-7435HS,16GBR5,512GBSSD,RTX30506GVR6,15.6"FHD,W1164,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/08/b7863a062c3e877066bb351347b36c9f-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-x14-fe1007QU-SVR-QCSNAPDRAGONXPLUS,16GBR5(OB),512GBSSD,QUALCOMM,14" TOUCH,W11H,H&S,2YRS [SBN:NO NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2024/11/c4d9c55416c615059421ba9358831b9f-300x300.png)
![HP-15-FD1231TU-BLUE-INTELCOREU5-125H,16GBR5(2*8),512GBSSD,15.6"FHD,INTELARC,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/04/71beea510e6235529918120f603fc67e-300x300.png)
![ACER-ANV15-52-7287-INTELCORE7-240H,16GBR5,512GBSSD,15.6"FHDIPS,RTX40506GVR6,W1164,2YRS,H&S [SBN:YES NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/05/e29b15c358887c9463d5fc7ede0ee1a2-300x300.png)
![HP-OMNIBOOK-AERO13-BG1035AU-SVR-AMDRYZENAI7-350,16GBR5(OB),512GBSSD,AMDRADEON,13.3"IPS,W1164,2YRS,HS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/18e4dc1985808d0b6dc39e35c8880297-300x300.png)
![HP-ENVY-X360-14-FA0128AU-SVR-AMDRYZEN5-8640HS,16GBR4,512GBSSD.14"WUXGATOUCH,W1164,H&S,2YRS [SBN:YES NILAI:NO MELAKA:NO HPS:YES]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2026/04/26581f99472455c17dbf5e3d3a1aa457-300x300.png)
![HP-15-FC0447AU-SVR-AMDRYZEN7-5825U,12GBR4,512GBSSD,15.6"FHD,AMDRADEON,W1164,2YRS,H&S [SBN:NO NILAI:YES MELAKA:YES HPS:NO]](https://thyehincomputer.com.my/wp-content/uploads/2025/06/5c9b9a530925d5f29b6f1efdc22a76fc-300x300.png)
Reviews
There are no reviews yet.